Nov 192001
 

Justa klausė: Turiu problemą – pažeidinėjamos mano teisės. VU Komunikacijos fakulteto ir Jungiamųjų rūmų visi koridoriai ir laiptinės paversti viena didele rūkymo patalpa. Nerūkančiųjų teises reglamentuoja Tabako kontrolės įstatymo 14 straipsnis, bet čia jo nesilaikoma. Nors visur ir iškabinėti įspėjantys užrašai apie draudimą rūkyti, bet tai visiems nerūpi – tai jau tapę tradicija. Vietinė valdžia nieko nebando daryti, nors nauji darbuotojai pirmą kartą ir apstaugia rūkalius, tačiau sulaukia tik pašaipių replikų – tuo viskas ir baigiasi. Mane užknisa būti pasyviu rūkaliumi, juk nuo pasyvaus rūkymo sukeltų ligų Europoje kasmet miršta beveik 150 tūkst. nerūkančiųjų. Gal jei būtų aktyvistų, būtų bandoma ką nors pakeisti, bet, deja, tie visi aktyvistai yra rūkaliai ir ką nors keisti jiems neparanku. Nerūkantys sudaro labai mažą procentą ir todėl ką nors agituoti beviltiška, be to, jie jau susitaikė su esama padėtimi, o aš – ne! Ką man daryti? Kur kreiptis? Kaip kariauti? Ar yra kokios nors jiems taikytinos baudos?

Guru atsako:

Įprotis šiuo atveju yra stipresnis už įstatymą. Taip, iš tikrųjų, 14 str. draudžia rūkyti visose švietimo įstaigose, tačiau norint, kad ši įstatymo norma įsigaliotų – reikia pakeisti žmonių įpročius, o tai yra žymiai sudėtingiau nei ‘nerūkymo’ nuostatą paprasčiausiai deklaruoti įstatyme. Lietuvoje žmogaus teisė kvėpuoti švariu oru dar negreit taps realiai ginama. Šią įstatymo nuostatą galiu palyginti su piratavimu – įstatymiškai tai draudžiama, bet mastas toks didelis, kad praktiškai visi naudojasi piratine muzikine ir kompiuterine produkcija.
Jei iš tikrųjų esate pasiryžusi ‘kovoti iki galo už savo teises’ tai galiu nebent pasiūlyti veiksmų planą. Tačiau iš karto nusiteikite, kad tai bus kova ‘su vėjo malūnais’.
Esu baigęs Teisę Vilniaus Universitete, ir nors esu nerūkantis (rūkymas man netrukdo – ‘susitaikiau’, nes beveik visi teisininkai rūkė), žinau, kas yra Vilniaus Universitetas ir kas yra Jungiamieji Rūmai. Todėl siūlau iš karto atmesti idėją ‘išgyvendinti rūkymą iš universiteto’ :) Ką galite daryti – tai argumentuotai pabandyti priversti fakultetų administraciją sukurti ‘rūkomąją vietą’. Geriausiai rūkomąjam tiktų jungiamieji rūmai, kur atsidaro lauko durys, kur yra didžiausias telkinys rūkančiųjų ir pan. Turi būti vieta, kur žmonės galėtų rūkyti, kitaip jie rūkys visur, nesvarbu ar bus draudžiama ar ne. Bausti tokių žmonių iš tikrųjų niekas nebaus.
Taigi Jūsų ‘tikslinė auditorija’ yra:
Universiteto administracija,
Švietimo ministerija,
Sveikatos apsaugos ministerija,
VTAKT.
Galite pabandyti parašyti laišką Universiteto administracijai (arba fakultetų administracijai) su išdėstyta problema, pacituotomis įstatymų normomis ir pan. Tarp šio laiško adresatų įrašyti ir Švietimo ministeriją bei Sveikatos apsaugos ministeriją. Gal tai ir nebus pats geriausias būdas, bet realiai turite bandyti paveikti Universiteto administraciją. ‘Valstybiniu lygiu’ tikrai nieko nepasieksite, tačiau valdinikgai gali būti puikus instrumentas ‘pagąsdinimui’. Visos ministerijos į kiekvieną tokį raštą vis tiek turi kaip nors sureaguoti. Universiteto administracija, matydama, kad tas pats laiškas nukreiptas ir į ministerijas ir kad ‘universitetą judins’, irgi nepraleis jo pro akis – bent jau dėmesį atkreipsite, gal dar kelios iškabos ‘nerūkyti’ atsiras. Tačiau jei po visų savo teisinių argumentų ir grasinimų dar gale pasiūlysite kokį nors veiksmingą planą – pvz., įrengti rūkomąjį jungiamuosiuose rūmuose, sutvarkyti vėdinimą, pastatyti pelenines ir pan., tačiau labai griežtai žiūrėti į tuos, kurie rūko laiptinėse – tai gal ką nors ir pasieksite.
Belieka palinkėti kantrybės, ištvermės ir užsispyrimo :)

Čia rasite Tabako kontrolės įstatymą, jei netyčia jo neturite.

Susiję straipsniai:

  • Susijusių straipsnių nėra
 Posted by at 12:00 am

Sorry, the comment form is closed at this time.

Bad Behavior has blocked 131 access attempts in the last 7 days.